top of page

Didžiausias mano „feilas“ buvo įsitikinimas, kad geram produktui nereikia reklamos

Dalinamės pokalbiu su Audioteka.lt įkūrėju, tinklalaidės „Pradėk iš naujo“ autoriumi Aurimu Mikalausku.


Aurimai, minėjai, kad per 10 metų laikotarpį tavo versle klaidų buvo išties nemažai, bet verslas šiandien klesti. Kaip manai, kas buvo svarbu: ar pats klaidų priėmimo procesas, ar tai, kad nei po 1, nei po 10 klaidos nepasidavei ir keliavai toliau?


Manau, kad mano atveju labai padėjo tai, kad aš neturėjau paties verslo vizijos, nebuvo tokio tikslo, kad būtinai reikia išleisti tam tikrą kiekį knygų ar turėti tam tikrą kiekį darbuotojų, o ir apskritai tuo metu į verslą turėjau labai prastą požiūrį.


Mano sukurto verslo procesas buvo labai organiškas – tiesiog atėjo suvokimas, kad noriu kurti vertę. Tuo metu aš dirbau IT specialistu ir kūriau tinklaraštį, kuriame aprašinėjau perklausytas audioknygas, į mane labai natūraliai pradėjo kreiptis žmonės su klausimais, kurgi aš jų klausau? Aš juos tiesiog nukreipdavau į tas platformas, kur jų ir klausydavau, bet jie grįždavo atgal nusivylę, kad viskas tik anglų kalba. Pradėjau ieškoti audioknygų lietuvių kalba ir supratau, kad jų nėra. Taigi atradęs šią nišą pradėjau dalį uždirbamų pinigų investuoti į tai, kad atsirastų pirmos audioknygos lietuvių kalba. Ir taip dariau kelerius metus, kol vieną dieną paskaičiavau, kiek gi čia tų mano investicijų jau sudėta. Suma buvo išties didžiulė, supratau, kad reikia kažką daryti kitaip. Tuo metu mano aplinkoje atsirado žmonių, kurie padėjo suprasti, kad klientų tiek nedaug, nes juk nedarau jokių marketingo veiksmų, jokių veiksmų, kurie padėtų parduoti. Suvokiau, kad aš juk buvau giliai įsitikinęs, kad geram produktui jokios reklamos nereikia! Tai atradęs, pasileidau į paieškas, pradėjau klausyti daug marketingo knygų, išbandžiau įvairiausius dalykus, kol galiausiai atradau vebinarus! Būtent jie ir buvo tam tikras lūžis mano kuriamame versle, o visą šią ilgą kelionę lydėjo stiprus tikėjimas, kad jei neveikia vienas būdas, reikia išbandyti kitą.


Ar šioje verslo kūrimo kelionėje keitėsi tavo paties požiūris į klaidas?


Jei atvirai, manau, kad aš turėjau ganėtinai sveiką požiūrį į pačias klaidas. Jei padarydavau klaidą, aš net neįvardindavau, kad tai klaida. Kiekvienas veiksmas buvo tarsi eksperimentas, kur tu išsikeli hipotezę ir ją patikrini, ar tai tiesa, ar netiesa. Jei sužinai, kad tai netiesa, tai netraktuoji to kaip klaidos, traktuoji tai kaip žinojimą, kad tam tikri dalykai tiesiog neveikia.


Ar Audioteka.lt platformoje yra daugiausiai asmeninio tobulėjimo knygų, nes būtent jos tau ir padėjo verslo kelyje nesustoti?


Taip, manau, kad būtent dėl šio aspekto jų tikrai yra daugiausiai, nors pasaulinės tendencijos rodo, kad žmonės daugiausiai klausosi ir perka grožinę literatūrą, bet man asmeninio tobulėjimo knygos tiesiog yra mano gyvenimas, jų pats klausau daugiausiai, todėl man jas tikrai lengviau parduoti, nes aš matau jų tiesioginę vertę savo gyvenime.


Tavo kuriama tinklalaidė vadinasi „Pradėk iš naujo“. Ir pavadinimas, ir turinys yra įkvepiantis bandyti dar kartą ne tik norintiems keisti gyvenimo kryptį, bet ir susidūrusiems su pralaimėjimu. Kiek tavo pašnekovai yra linkę atvirauti apie savo kelyje padarytas klaidas ir išmokimus?


Aš labai stengiuosi sukurti tokią atmosferą, kurioje žmonės galėtų jaustis jaukiai, pasakoti ir dalintis. Tikrai manau, kad ne visi jų atsiveria, bet, sakyčiau, dauguma jų drąsiai pasakoja savo istorijas. Labai įdomi patirtis nutiko, kai neseniai darėme antrojo sezono tinklalaidės filmavimą, tai buvo pirmas kartas su gyvais žiūrovais, išties galvojau, kaip pavyks mano pašnekovui atsiverti, bet, aišku, man labai pasisekė su Rimante Kulvinskyte, kuri labai greitai ir labai atvirai apie viską pasakojo, tad aš tikrai tikiu, kad visgi pavyksta sukurti tinkamą atmosferą, kurioje žmonės drąsiai dalinasi savo linksmais ir skaudžiais išgyvenimais.


Kaip manai, ar dar turim Lietuvoje tokį mitą, kad jei pradėsim kalbėti apie savo nesėkmes, tai sugriausim savo sėkmingo žmogaus įvaizdį?


Galbūt sąmoningame lygmenyje to jau nebeturime, atrodo, kad kalbame vis daugiau apie savo pažeidžiamumą, vyrų pažeidžiamumą, manau, aš irgi esu iš tų asmenų, kuris šia tema dažnai ir atvirai kalbu. Tačiau jaučiu, kad atsiranda ir strateginis pažeidžiamumo naudojimas, kad kai kurie asmenys siekdami komercinių tikslų pasitelkia tą patį pažeidžiamumo aspektą, tikėdamiesi, kad galbūt kiti jais labiau tikės. Tad manau, kad iš tiesų mums atsiverti vis dar yra ir sunku, ir baisu.


Aurimai, o kaip klaidas priimi asmeniniame gyvenime, ne versle?


Jaučiu, kad pats klaidų priėmimas čia yra daug sudėtingesnis. Juk asmeniniame gyvenime daug sunkiau yra atsiverti, ir pats atsivėrimas čia atrodo daug skausmingesnis. Čia kartais kausto baimė, kad jei pasirodysiu toks, koks iš tiesų esu, niekas manęs tokio nepriims. Jei kalbame apie verslą, tai versle tai daryti daug lengviau, versle juk galima keisti įvaizdžius, keisti pati brandą, o asmeniniuose santykiuose atrodo, kad turi tik vieną šansą.


Aurimai, Audioteka.lt buvo tavo hobis, kuris tapo verslu. Ar dar turi kitų hobių ir ar jie taip pat turi potencialo tapti verslais?


Taip, aš turiu hobių, kurie tikrai neturi jokio potencialo pavirsti verslu, tai grojimas pianinu bei gitara. Tai vis dar yra tik mano malonumui. Aišku, yra ir kitas mano tinklalaidės projektas, į kurį žiūriu kaip į hobį, nors jis šiuo metu jau tapo ir papildomų pinigų šaltiniu.


Kokias pagrindines rizikas išskirtum bandant hobį paversti verslu?


Pagrindinė jų, manau, yra tai, kad tai nebeteiks malonumo, bet man taip nenutiko. Mano hobis tapo verslu, tačiau jis netapo man našta. Turiu nuostabią komandą, kurios dėka šiuo metu galiu visiškai mėgautis savo veikla, ir darytis „crazy“ dalykus. Man labai patinka, požiūris, kad kiekvienas žmogus turi turėti hobį, ar bet kokią veiklą, kuria mėgautųsi ir visai nesvarbu, ar už ją yra gaunami pinigai, ar ne.


Ar dar kada nors į rankas paimi popierinę knygą? Kokia paskutinė tavo skaityta ar klausyta įkvepianti knyga?


Taip, paimu ir skaitau! Man tai yra didžiulė privilegija, tikrai nedažnai tai galiu sau leisti, bet bent jau vasarą bent vieną gerą knygą perskaitau ir popierinę. Praėjusį savaitgalį štai skaičiau ir Beatos Tiškevič knygą „Beveidžiai“ ir labai mėgavausi! O paskutinė įkvepianti audioknyga – Joe Dispenza „Atsikratykite įpročio būti savimi“!

 

Nori gauti Fail Nights naujienlaiškį tiesiai į savo pašto dėžutę? Prenumeruok jį čia:
Comments


bottom of page